
Prowadzący: Piotr Ciszewski
Data: 16 marca 2021 r.
Czas trwania: 09.00 – 14.00
Szkolenie online
Liczba miejsc ograniczona.
Temat szkolenia:
PIERWSZA AKTUALIZACJA DOTACJI OŚWIATOWYCH W 2021 ROKU ORAZ FINANSOWANIE KSZTAŁCENIA SPECJALNEGO W OŚWIACIE SAMORZĄDOWEJ
Zakres szkolenia
I. PIERWSZA AKTUALIZACJA PODSTAWOWYCH KWOT DOTACJI OŚWIATOWYCH – OBOWIĄZEK JEJ DOKONANIA W MARCU 2021 ROKU.
II. AKTUALIZACJA DOTACJI NALICZANYCH NA PODSTAWIE SUBWENCJI OŚWIATOWEJ – Z UWZGLĘDNIENIEM SUBWENCJI NALEŻNEJ NA 2021 ROK.
III. ZASADY PLANOWANIA I WYKORZYSTANIA SUBWENCJI OŚWIATOWEJ NA KSZTAŁCENIE SPECJALNE W SAMORZĄDOWYCH JEDNOSTKACH OŚWIATOWYCH.
IV. AKTUALIZOWANIE ROZLICZEŃ DOTACJI I KOSZTÓW WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO – MIĘDZY GMINAMI.
Adresaci szkolenia:
1) Skarbnicy i sekretarze jednostek samorządu terytorialnego;
2) Pracownicy urzędów gmin, miast i starostw powiatowych – zajmujący się naliczaniem, przekazywaniem i rozliczaniem dotacji oświatowych oraz planowaniem i wydatkowaniem subwencji oświatowej w oświacie samorządowej.
ZAPISY elektronicznie poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego.
UWAGA !!!
1) ilość miejsc ograniczona;
2) ze względów organizacyjnych zgłoszenia oraz ewentualne późniejsze bezkosztowe anulacje zgłoszeń – przyjmujemy najpóźniej do 1 dnia roboczego przed szkoleniem;
3) logowanie na szkolenie będzie możliwe jedynie z adresu e-mail Uczestnika szkolenia – podanego przy zgłoszeniu.
Informacje organizacyjne
Szkolenie odbywa się na żywo.
Istnieje możliwość zadawania pytań.
Każdy Uczestnik widzi i słyszy, prowadzącego oraz słyszy innych Uczestników.
Organizacja szkoleń : tel: +48 727 010 470
Termin szkolenia: 16 marca 2021 r.
Godziny zajęć: 09.00 – 14.00
Cena: 320,00 zł od jednej osoby.
Cena brutto obejmuje: szkolenie on-line, konsultacje w trakcie szkolenia, materiały szkoleniowe, zaświadczenie o uczestnictwie w szkoleniu on-line.

Szczegółowy program szkolenia
I. PIERWSZA AKTUALIZACJA PODSTAWOWYCH KWOT DOTACJI OŚWIATOWYCH – OBOWIĄZEK JEJ DOKONANIA W MARCU 2021 ROKU:
1. 1. Data ogłoszenia ustawy budżetowej na 2021 rok i zasady obliczania terminu pierwszej aktualizacji dotacji oświatowych w 2021 roku – wcześniej niż w 2020 roku.
2. Katalog podmiotów oświatowych, którym należy naliczyć zaktualizowaną podstawową kwotę dotacji oświatowych.
3. Zasady obliczania rocznej zaktualizowanej podstawowej kwoty dotacji (PKD) na uczniów pełnosprawnych w dotowanych placówkach wychowania przedszkolnego (PWP).
4. Obliczanie zaktualizowanej PKD dla pozostałych podmiotów oświatowych.
5. Wyliczenie miesięcznej kwoty dotacji na jednego ucznia, przekazywanej po aktualizacji – przedstawienie matematycznych przykładów obliczeń.
6. Maksymalne zwiększenia i zmniejszenia kolejnych transz dotacji na ucznia – w stosunku do średniej arytmetycznej części dotacji, przekazanych do czasu aktualizacji.
7. Sposoby wyszukiwania najbliższej gminy lub powiatu – w razie braku przedszkola, szkoły lub placówki oświatowej tego samego typu lub rodzaju na terenie jednostki dotującej.
II. AKTUALIZACJA DOTACJI NALICZANYCH NA PODSTAWIE SUBWENCJI OŚWIATOWEJ – Z UWZGLĘDNIENIEM SUBWENCJI NALEŻNEJ NA 2021 ROK:
1. Zasady obliczania i aktualizowania dotacji na uczniów niepełnosprawnych we wszystkich dotowanych podmiotach oświatowych – z uwzględnieniem standardu A na rok 2021.
2. Zaktualizowane wysokości dotacji na uczniów niepublicznych szkół i wychowanków placówek – z uwzględnieniem ostatecznych wysokości subwencji na 2021 rok i nowych wag subwencyjnych.
3. Zasada obliczania zaktualizowanego wskaźnika zwiększającego na 2021 rok – stosowanego przy dotowaniu szkół publicznych.
4. Szczególne zasady obliczania i przekazywania dotacji dla szkół dla dorosłych – wprowadzone rozporządzeniem MEN w związku ze stanem epidemii w kraju.
5. Przedstawienie matematycznych przykładów kwot nowych wysokości dotacji obliczanych w oparciu o subwencję oświatową na poszczególnych uczniów.
III. ZASADY PLANOWANIA I WYKORZYSTANIA SUBWENCJI OŚWIATOWEJ NA KSZTAŁCENIE SPECJALNE W SAMORZĄDOWYCH JEDNOSTKACH OŚWIATOWYCH:
1. Zasady obliczania wysokości subwencji oświatowej na finansowanie zadań oświatowych, realizowanych przez samorządowe jednostki oświatowe.
2. Obliczanie wysokości środków finansowych na kształcenie specjalne – przeznaczanych w samorządowych jednostkach oświatowych.
3. Merytoryczny zakres wydatków kształcenia specjalnego w oświacie samorządowej.
4. Sposób obliczania wysokości środków kształcenia specjalnego w szkołach integracyjnych oraz szkołach z oddziałami integracyjnymi i specjalnymi – z zastosowaniem wzoru matematycznego.
5. Zasady prawidłowego planowania wydatków kształcenia specjalnego w samorządowych jednostkach oświatowych.
IV. ROZLICZANIE KOSZTÓW DOTACJI I WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO MIĘDZY GMINAMI:
1. Podmiotowy katalog uczniów zamieszkałych poza terenem gminy finansującej PWP, za których przysługuje zwrot kosztów dotacji i wychowania przedszkolnego.
2. Obliczanie podstawowej kwoty dotacji (PKD) dla zwrotów za uczniów samorządowych innych form wychowania przedszkolnego.
3. Sposoby obliczania kwoty zwrotu za uczniów poszczególnych, publicznych i niepublicznych placówek wychowania przedszkolnego.
4. Terminy i sposoby dokonywania rozliczeń tych kosztów między gminami – zawieranie ewentualnych porozumień i rozwiązywanie sporów.
5. Zasady i zakres przetwarzania danych osobowych uczniów, za których dokonuje się zwrotów kosztów wychowania przedszkolnego.
6. Stosowanie zasad aktualizacji PKD do rozliczeń pomiędzy gminami.
IV. ODPOWIEDZI NA PYTANIA. ROZWIĄZYWANIE PROBLEMÓW UCZESTNIKÓW SZKOLENIA.
Szkolenie zostanie przeprowadzone z zastosowaniem prezentacji multimedialnej, wyświetlanej na ekranie komputera Uczestnika szkolenia. W dniu szkolenia, Uczestnicy otrzymają materiały szkoleniowe w formie elektronicznej – zawierające:
1) prezentowane slajdy w zakresie szkolonego tematu,
2) akty normatywne – regulujące przedstawiane zagadnienia,
3) przykładowe wzory dokumentów i uchwał dotacyjnych
PROWADZĄCY: Piotr Ciszewski
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji UMCS w Lublinie.
Były wieloletni członek Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie oraz radca i członek Komisji Orzekającej w Sprawach o Naruszenie Dyscypliny Finansów Publicznych przy RIO w Lublinie.
Posiada 20-letnie doświadczenie w zakresie prowadzenia szkoleń i doradztwa dla pracowników samorządowych z zakresu, m.in. pomocy materialnej dla uczniów, dotacji pożytku publicznego, dotacji oświatowych oraz administrowania oświatą.
Autor publikacji książkowych w wydawnictwie C.H. Beck z zakresu pomocy materialnej dla uczniów i dotacji oświatowych dla prywatnej oświaty.
Obecnie właściciel Kancelarii doradczo-szkoleniowej WIEDZA SAMORZĄDU I OŚWIATY www.wiedzasamorzadu.pl